Esmaabi koerale ja kassile
Nii nagu meie, inimesed, võivad ka loomad hätta jääda. Kole kukkumine, sisselõige või toit, mis ei ole neile sobilik. Järgnevalt anname mõned näpunäited lemmiklooma abistamiseks hädaolukorras.
Esmaabi – Konsulteeri loomaarstiga
Kui teie lemmikloomaga läheb midagi valesti või kui teil on kahtlusi, et see nii on, pidage alati nõu oma loomaarstiga. Veterinaar oskab kogemuse põhjal olukorda hinnata ja pakkuda teile personaalset nõu. Selleks kirjeldage olukorda alati võimalikult täpselt.
Mürgitus
Loomad on väga uudishimulikud olendid. Kodus nuhivad nad kappides, söögilaua all, aias ja garaažis. Oma marsuudil võivad nad kohata mürgiseid aineid näiteks kodukeemiat, antifriisi või rotimürki. Lisaks võivad nad mürgiseid taimi näksida (loe lähemalt kassidele mürgiste taimede kohta SIIT!). Kõige esimene instinkt võib koeral endal olla oksendamine – võimalusel aidake seda esile kutsuda. Kuni tunni aja jooksul on mõistlik looma oksendama ajada. Selle aja jooksul on enamus mao sisust juba soolestikku edasi liikunud. Oksendamise esile kutsumine on vastunäidustatud kui aine mida loom sõi oli söövitava toimega või terav ese. Oksendamise esilekutsumiseks võib kasutada näiteks vesinikku 2-3 ml/kg kehakaalu kohta. Kasutada tuleb 3% vesinikperoksiidilahust. Mürgise aine neutraliseerimiseks võib kasutada söetablette. Koerale näiteks läheb 1g aktiivsütt 1kg kehakaalu kohta. Loomakliinikutes on ka saadaval spetsiaalselt loomadele mõeldud kontsentreeritumat aktiivsütt. Kindluse mõttes pöörduge alati kõigepealt oma loomaarsti poole. Öelge neile, mida teie lemmikloom sõi ja loomaarst teab, kuidas esmaabi andmiseks reageerida!
Vigastused
Teie lemmikloom võib vigastada saada mitmel viisil, näiteks:
Vigastused peale kaklust: iga lemmikloom, kes käib väljas, võib kokku puutuda teiste loomadega, kes pole alati sõbralikud. Hammustus, küünistus või näksamine võib põhjustada märkimisväärset kahju. Haavade ravimiseks ja desinfitseerimiseks hoidke koduses apteegis alati kipituse vaba haavapuhastusainet ning vajadusel pöörduge kiiresti loomaarsti juurde. Puhastamata haava puhul on väga suur nakkusoht.
Haavad ja löögid: teie lemmikloom võib ennast igasuguste esemete vastu lüüa või ennast vigastada. Kui lemmiklooma naha või käpa sisse on jäänud väikeseid esemeid, näiteks klaas, nõel või mõni muu kild, saate selle ise eemaldada. Teravate ja suuremate esemete puhul ei ole mõistlik seda ise teha, sest see võib põhjustada verejooksu. Kui võimalik, desinfitseerige haav viivitamatult ja pöörduge loomaarsti poole.
Põletushaavad: teie koer või kass võib end aias lahtisel tulel, grillil, küünla või maja kamina juuresolekul põletada. Oluline on tulekahju võimalikult kiiresti kustutada. Ohtlik on ka keev vesi, mis võib teha märkimisväärset kahju. Jahutage põletust vähemalt 5 minutit leige jooksva veega. Kui põletus on tõsine, jahutage vähemalt 15 minutit. Veelkord – edasise ravi saamiseks pöörduge kindlasti loomaarsti poole.
Löögid ja luumurrud – Esmaabi koerale ja kassile
Kass maandub alati jalgadele, või nii vähemalt öeldakse. Kuid kõik lemmikloomad on võimelised pärast hüpet või kukkumist halvasti maanduma ning see võib põhjustada verevalumeid või isegi luumurde. Lonkamine ja turse on seda tüüpi vigastuste tavalised tunnused. Vajadusel viige oma lemmikloom ravile. Verevalumeid ja turset ravitakse sideme ja jahutava külmapaki abil.
Turvaline keskkond
Õnnetusi juhtub. Lemmikloomaomanikuna võiksite proovida oma lemmiklooma keskkonda võimalikult ohutuks muuta. Kindlasti on soovituslik hoida kodus lemmikloomale sobivat esmaabi komplekti, kus on olemas:
Käärid, marlilapid/sidemed, vatitikud, loputamiseks süstlad, termomeeter, pinsetid, kummikindad, isekleepuv elastikside, vesinikperoksiid 3%, loomadele mõeldud söetabletid, haavaloputusvahend, külmageel, silmaloputuslahus. Loomulikult võiks kõhuhädade korral kodus varuks olla ka piimhappebakterite segu, mis sooletegevust korrastab. Reisile minnes kindlasti esmaabikarp kaasa võtta.
Allikas: www.yarrah.com