Kiibistatud koerad ja kassid
On väga levinud, et koerad ja kassid juba väiksena kiibistatakse. See on parim viis oma kaduma läinud lemmik hiljem tuvastada juhul kui ta peaks sattuma varjupaika. Kiibita koera või kassi saatus võib olla palju kurvem, kui siiani head elu pakkunud omanik talle soovis. Kahjuks satuvad varjupaika ka paljud kiibistatud loomad, kelle kiibi number on loetav kuid registris ei ole vastet omanikule. Põhjuseid selleks võib olla mitu:
- Kiip on pandud aga omaniku infot registrisse kantud pole
- Kiip on registreeritud ainult ühes registris (Eestis on kaks lemmiklooma registrit. Esimene neist lemmikloomaregister.ee, kuhu kannavad lemmiku andmed ainult loomaarstid. Teine – www.llr.ee kuhu saab andmed sisestada lemmiklooma omanik). Kaks registrit ei jaga omavahel infot ning olenevalt sellest kas kiibi numbri järgi otsitakse loomaarsti juures või varjupaigas ei pruugi vastet kiibi numbrile leida.
- Alati on ka võimalus, et kiip on läinud rikki. Seda peaks loomaarsti külastusel alati kontrollima. Kui kiip toimib, siis näitab ta ainulaadset koodi (ainulaadne kogu maailmas), et lemmik oleks igas riigis leitav.
Eesti lemmikloomaregister – www.lemmikloomaregister.ee
Aadressil lemmikloomaregister.ee saavad lemmiku registreerida ainult veterinaarid. Kui teate koera või kassi kiibi numbrit saab sealt vastet otsida igaüks. Selle registri plussiks on seotus Europetnet’iga, mis võimaldab reisil kaduma läinud looma omanike kiiret leidmist kogu Euroopast. Registri miinuseks on see, et ainult loomaarstid saavad info registrisse sisestada ja tihtipeale on info puudulik. Loomaarstilt peab küsima kinnitust, et andmed on sisestatud ning seda ka hiljem kodus kontrollima. Et Eesti siseselt oleksid loomad paremini leitavad tuleks loom kindlasti ka ise kanda teise registrisse leheküljel www.llr.ee .
Lemmikloomaregister www.llr.ee
MIS ON LEMMIKLOOMAREGISTER LLR?
Lemmikloomaregister LLR on suurim üle-eestiline lemmikloomade register, mis on kasutuses enamustes Eesti omavalitsustes. Register on mõeldud lemmiklooma kiibi numbrite registreerimiseks, et looma kadumisel oleks võimalik kiibi numbri järgi tuvastada ta omanik. Registrit peavad Eesti omavalitsused. Loomaomanikud saavad LLRi e-teeninduse kaudu vaada oma lemmikloomade andmeid ning enda uued loomad ise registrisse kanda.
KUIDAS KOERAD JA KASSID REGISTREERIDA SAAN?
NB! Portaal on mõeldud ainult loomaomanikele enda loomade registreerimiseks!
1. Logi sisse oma ID-kaardiga e-teenindusse
2. Kui Sul on juba mõni registreeritud lemmikloom, siis näed juba tema andmeid.
3. Uue lemmiklooma registreerimiseks vajuta sinisele „Registreerin uue kiibitud looma“ nupule.
4. Avaneb kohustuslik kiibi numbri kontroll, kus kontrollitakse, et ega sellise kiibiga looma pole juba varem registrisse kantud. Sisesta lahtrisse oma looma kiibi number (see on 15-kohaline numbrikombinatsioon) ning vajuta nupule „Kontrollin kiibi numbrit registrist“.
5. Avaneb looma registreerimisvorm: täida ankeet ning salvesta andmed. Enne salvestamist veendu, et kõik andmed said ikka korrektselt kirja
6. Kui loom on registrisse kantud, näed ta andmeid koheselt „Loomade nimekirjas“
NB! Kindlasti registreerige peale loomaarsti juures kiibi paigaldamist oma lemmik lehel www.llr.ee! Siis ei pea lemmik Sind Eesti varjupaikades kurvalt ootama.
Kadunud Looma otsimine
Kui juhtub, et ka Sinu lemmik on kaduma läinud, siis reageeri kiiresti:
- Kõigepealt otsi lemmikut oma ümbruskonnast – küsi naabritelt ja ümberkaudsetelt, kas keegi on looma näinud. Kontrolli üle lähedalasuvad kohad kuhu lemmik oleks võinud kinni jääda.
- Kasuta sotsiaalmeediat oma lemmiku kadumisest teada andmiseks. Nt Facebooki grupp.
- Teavita varjupaikasid oma lemmiku kadumisest ja uuri ega loom ei ole juba seal.
- Lemmiku leidmisele aitab kaasa paigaldatud kiip ja kaelarihm, millel on omaniku kontakt.
- Ära kaota lootust – paljud koerad ja kassid ilmuvad välja isegi mitmeid nädalaid peale kadumist.
- Ennetamine on parim lahendus! Kiip. rihm ja järelvalve.
Hoia oma lemmikut. Kui soovid talle lisaks kõigele anda ka head toitu, siis uuri Yarrah orgaanilise toidu kohta SIIT!
Allikad: www.llr.ee; www.lemmikloomaregister.ee