Kuidas hinnata kassi tervist?

Kuidas hinnata kassi tervist?

Loomulikult soovib iga omanik oma kassile head tervist niikaua kui võimalik. Me ei saa kõike looma puudutavat kontrollida,  kuid tervislik eluviis on selle juures väga vajalik ning peremehena  saame igaüks oma looma heaks väga palju ära teha. Tervisliku eluviisi juurde kuuluvad hea toit, korralik hoolitsus, liikumine ning ka erinevad vaktsiinid. Et tegelikult aru saada kassi tervislikust seisundist  peaksite jälgima järgmist:

Kassi tervisekontroll – vaata nahka ja karva

Karva ja naha seisund on väga oluline tervise indikaator- terve karvastik on läikiv, pehme  ja pusadest vaba. Nahk peab olema puhas ja ühtlane. Kuiv, koorduv, vigastatud nahk ja karvata laigud viitavad probleemidele. Vigastatud naha põhjustaja võib olla sügamine kas kirpude või hoopis toiduallergia tõttu. Kas Teie kass kannab kaelarihma? Alati veenduge, et see ei oleks liiga tihedalt ümber tema kaela. Kassid käivad uskumatutes kohtades ning selle tõttu võivad nad kergesti jääda kaelarihma pidi kuhugi kinni – kassile peab valima rihma, mis puruneks tema keharaskuse all või tugevalt tõmmates, et kass ei jääks hätta. Samuti peab kaelarihma puhul jälgima, et see ei ärritaks nahka ja ei hõõruks karva maha.

kassid njäu

Kuidas ma tean kas kassil on kirbud?

Kui te leiate kassi karva hooldades musti täppe- on võimalus, et need on kirbu väljaheited. Et seda teada saada,  tuleb need  märjaks teha – kui mustad täpid muutuvad punaseks on tegemist kirbu väljaheitega ja suure tõenäosusega on teie kassil kirbud.

Kehatemperatuur

Kui kassi tervis on hea on tema kehatemperatuur vahemikus 38 ja 39 kraadi. See võib päeva jooksul veidi kõikuda. Kassi saab kraadida tavalise elektroonilise termomeetri abil, kuid kindlam on palaviku kahtluse korral pöörduda loomaarsti poole.

Puhtad silmad, nina, küüned ja hambad

Kassi tervisliku seisundi kontrollimiseks on kindlasti vaja kontrollida tema silmi, nina, kõrvu, küüsi ja hambaid.

Silmad

Veidi niiskust ja lima silmanurgas on normaalne, aga liigne vesistamine ja lima ei ole hea märk. Enamasti on tegemist sobimatu keskkonna või toiduga,  kuid vahel võib see viidata ka haigusele.

Nina

Kassidel peab olema puhas nina. Limane nina võib olla märk kassigripist.

Kõrvad

Kõrvad peavad olema seest puhtad. Liigne kõrvavaik võib olla märk kõrvalestast või kõrvapõletikust. Kas Teie kass sügab tihti oma kõrvu? Kontrollige kindlasti kassi kõrvu ning ülaltoodud märkide või kahtluse korral külastage loomaarsti.

kassitoit
kassitoit

Küüned

Kassid vajavad küüsi ronimiseks. Küüned peavad olema teravad aga mitte liiga pikad. Kassid, kellel on võimalik oma küüsi teritada (kraapimispuu või päris puu väljas) ei vaja küünte lõikamist. Kui küüned muutuvad liiga teravaks ja ebamugavalt pikaks tuleb need ära lõigata – müügil on spetsiaalsed käärid või saate lasta seda teha oma loomaarsti juures.

Hambad

Hammaste kontrollimine võib olla raske ülesanne. Kindlasti peab kontrollima, kas hambad on puhtad. Värvimuutus võib viidata hambakatule või isega hambakivile, mis võib viia tüütu põletikuni ja põhjustada loomale valu. Kassidele mõeldud hambapastaga hambaid puhastades on võimalik hoida looma suu hügieen tervemana. Hambad on kassi tervise oluline osa.

Hammaste vahetamine

Kassipoeg võib kogeda ebamugavust ajal mil beebihambad vahetuvad. Kassipojad võivad ärrituda ja sel stressirohkel ajal tihti kõhust lahti olla. Pakkuge neile kogu hambavahetusperioodi jooksul võimalust närida midagi tugevamat, näiteks närimispulka või kõvemat  maiust, mis aitavad lahtistel hammastel ära tulla.

Aktiivsus

Terve kass on energiline, aktiivne ja paindlik: ükski puu ega laud ei ole kassi jaoks liiga kõrge. Kui teie kassil on raskusi kõndimisel, jooksmisel, ronimisel või hüppamisel , konsulteerige loomaarstiga.

Seedimine

Hea tervise juures oleva kassi väljaheide on tahke. Kõhulahtisuse võib põhjustada halb toitumine, hammastevahetumine, soolestikuhäire, toidutalumatus või ussid. Hoidge aeg-ajalt oma kassi väljaheidetel silm peal.

Uriin

Kassid on suhteliselt vastuvõtlikud kuseteede probleemidele nagu põiepõletik või tsüstiit. Seda sellepärast, et kassid on tundlikud stressile kuid põhjuseks võib ka olla vähese veekoguse joomine. Probleemile viitab tavaliselt verine uriin, vähene uriinikogus, urineerimine mujale kui liivakasti või raske kõnnak. Lisaks kuivale toidule peaks kassidele andma ka pehmet toitu, mis aitab vedelike taset kehas suurendada.

Tervel kassil on hea isu

Võimalusel eelistavad kassid süüa päeva jooksul tihti, aga väikeste koguste kaupa. Kas Teie kassil puudub isu või on ta toidu suhtes väga valiv? Kontrolli ülaltoodut ning kui tekib kahtlus konsulteerige oma loomaarstiga. Terviseprobleemide vältimiseks anna kassile looduslikult puhast toitu. Loe orgaanilisest kassitoidust SIIT!

Vaktsineerimine

Kassipojad saavad erinevad antikehad ema kõhus olles või koos emapiimaga. Antikehade arv väheneb peale sündi iga nädalaga ning kassipoeg peab suutma ise enda eest hoolitseda. Et saada vajalikud antikehad peab käima arsti juures vaktsineerimas. See tagab kaitse erinevate nakkushaiguste eest, mis muidu kassi võivad rünnata. Nelja nädala vanuselt võib kassipojale anda esimese ussirohu.

Antikehade analüüs

Vereanalüüsi abil saab teada kui palju antikehasid kassi veri sisaldab. Vaktsiini eesmärk on panna immuunsüsteem tootma antikehasid, kuid  see ei juhtu alati 100%-liselt. Vaktsiinid võivad põhjustada kõrvalnähtusid, mida me tahksime vältida. Vereanalüüsi põhjal antikehade arvu kindlakstegemisega on võimalik vältida kassi mittevajalikku vaktsineerimist.

Allikas: yarrah.com ; akc.org

Shopping Cart