eakas koer

Kuidas hoolitseda eaka koera eest?

Kuidas hoolitseda eaka koera eest? Millele tähelepanu pöörata?

Nii nagu inimestel, võib ka eaka koera tervises tekkida teatud vaevused. Nende kehad muutuvad ning muutuvad ka nende vajadused. Õige hoolitsusega saate oma koerale pakkuda mugavat seeniorielu. Järgnevalt räägime olulistest.

Kui vanalt võib koera eakaks nimetada?

Õeldakse, et üks koera eluaasta on võrdne umbes seitsme inimaastaga. See ei ole päris täpne, sest see sõltub koera tõust, suurusest ja eluviisist. Iga koer vananeb erineva kiirusega. Siiski võib arvestada, et eakaks (senior) koeraks liigitub loom, kes on juba 7 kalendriaasta vanune. Raske on õelda, kui vanaks koer võib elada, sest väiksemat kasvu koerad elavad tavaliselt kauem kui suurt kasvu koerad. Siiski erineb see tõu ja iga individuaalse koera puhul.

Millised on eaka koera tunnused?

Vananeval inimesel muutuvad juuksed halliks. Seda võib märgata ka vananeva koera puhul. Mõnel koeral tekivad hallid karvad, teistel jällegi mitte. Eaka koera üks põhilisi tunnuseid on, et ta liigub vähem. Koer võib väsida kiiremini kui tavaliselt. Senior koer võib vältida pikki jalutuskäike või väsib juba tavapärase jalutuskäigu alguses. Koera vananemisele viitab ka kehakaalu muutus.

tundlikule koerale YARRAH

Mida silmas pidada, et koer vananeks väärikalt?

Nii nagu inimestel, võib ka koertel vanusega kaasa tulla mitmeid terviseprobleeme. Senior koer võib vananeva immuunsüsteemi tagajärjel kannatada arteoosi, hambaprobleemide või nakkushaiguste käes. Eakal koeral võib tekkida silmale hägune kiht, mis vähendab tema nägemisvõimet. Muud sagedasemad probleemid on neerupuudulikkus, südameprobleemid ja karvkatte probleemid. Viimase osas saate vananeva koera puhul väga palju ise ära teha. Karvkatte eest hoolitsemise kohta saate lähemalt lugeda SIIT! Kõigil koertel neid vaevusi ei teki, kuid soovitatav on oma koera käitumisel ja tervisel silm peal hoida, et õigel ajal oma lemmikut aidata.

Sagedased vanadusprobleemid koerte seas:

• Raskused püsti tõusmisel • Vähenenud huvi jalutuskäikude vastu • Raskus liikumisel, liigeste jäikus • Hingeldamine (õhupuudus) • Vähenenud isu • Suurenenud joomine ja urineerimine • Halb hingeõhk • Kehakaalu tõus või langus

Koerte artroos

Vananevatel koertel võivad tekkida probleemid lihaste ja luudega. Kulunud liigeseid nimetatakse ka artroosiks. Artroos on vananevate koerte puhul tavaline. Artroosi all kannatavad koerad võivad kõndimisel muutuda kangeks või kangekaelseks ning neil on vähenenud liikumisvajadus. Artroos võib olla valulik, kuna liigeste kulunud kõhre põhjustab luude vahel hõõrdumist. Koertele ei meeldi oma valu näidata, seetõttu jälgige hoolsalt kui Teie koeral hakkavad ilmnema märgid jäikusest või liikumisraskustest. Kui kahtlustate, et Teie koeral on artroos, võtke ühendust oma loomaarstiga. Arstid saavad kindlaks teha, kas probleemi põhjustab artroos ja välja kirjutada ravi. Ravi on tavaliselt keskendunud valu vähendamisele, et aidata Teie koeral elada väärikat, vähese valuga ning võimalikult mugavat vanaduspõlve.

koer

Kaalumuutus

Eaka koera kaal võib muutuda. Vanadusest tingitud probleemid võivad vähendada söögiisu, mis paneb kaalu kiirelt langema. Kaaluge oma koera regulaarselt – kui kahtlustate, et ta on kaotanud liiga palju kaalu, hakake jälgima tema toitumist, et koera organism saaks piisavalt toitaineid. Võib juhtuda ka vastupidi. Eakal koeral võib rasvumine välja areneda teatud vaeguste tagajärjel või lihtsalt seetõttu, et nad muutuvad vähem aktiivseks. Rasvumine võib süvendada muid vaevusi. Kui Teie koer on rasvunud, peate aitama tal kaalu kaotada. Selgitame esimesi samme allpool: õige toitumine ja piisavalt treenimist.

Eaka koera õige toitumine

Nagu arvatavasti juba teate, on kutsikal erinevad toitumisvajadused kui täiskasvanud koeral. Kuid kas teadsite, et sama kehtib ka vanemate koerte kohta? Igal eluetapil on oma vastav ideaalne toitumine. Vanemad koerad treenivad vähem kui noored koerad ja neil võivad tekkida lihase- ja liigeseprobleemid. Kui Teie koer on vähem aktiivseks muutunud, on aeg minna üle Senior koerte spetsiaalsele toidule. Yarrah pakub eakatele koertele mahetoitu. See toit sisaldab vähem energiat ja sisaldab selliseid koostisosi nagu korte, kuradiküünis, kibuvits – mis aitavad hoida liigeseid ja lihaseid paindlikena. Kui Teie koer ei saa närida nii hästi kui vanasti, näiteks hambaprobleemide tõttu, kaaluge üleminekut konservide ehk märgtoidu peale. Ka Yarrah pakub erinevaid orgaanilisi koerakonserve. Märgtoit on pehmem ning hambaprobleemide korral on koeral seda palju lihtsam tarbida.

Yarrah koer

Senior koer ja liikumine

Ehkki eakad koerad vajavad vähem treenimist, on endiselt väga oluline, et nad saaksid regulaarselt jalutada ja muud füüsilist koormust. Liikumine aitab hoida luud ja liigesed paindlikena. Pikad jalutuskäigud ja intensiivne treenimine võib küll möödanik olla, kuid mõne muudatuse abil saate siiski oma eaka koeraga füüsilisi treeninguid nautida. See võib hõlmata:

• Mitut lühikest jalutuskäiku • Ujumine – see sobib ideaalselt just vanematele koertele, kuna see põhjustab lihastele ja liigestele palju vähem koormust. • Mängige mänge – eriti neid, mis nõuavad vaimset pingutust. See tagab, et teie koer on endiselt piisavalt tegutsemistahteline, põhjustamata liiga palju füüsilist koormust.

Tervisekontroll ja ravi

Teie koera vananemisel on soovitatav jälgida tähelepanelikult teatud asju – näiteks kaalu, karva, hambaid ja toitumist. Kui märkate oma koera käitumises mingeid muutusi, võite alati pöörduda loomaarsti poole ja küsida nõu. See võimaldab Teil varakult probleemid lahendada ja teha Teie koera eluaastad võimalikult meeldivaks! Hea toit on hea tervise aluseks. Koera ravimist alusta kvaliteetsest toidust.

koerad ja koeratoit YARRAH

Allikas: www.yarrah.com; www.loodusloom.ee

Shopping Cart