Inimese toidud mida koer tohib ja ei tohi süüa

Inimese toidud mida koer tohib ja ei tohi süüa

Inimese toidud mida koer tohib/ei tohi süüa

Pühendunud koeraomanikud on tavaliselt väga lahked inimesed. Me jagame lemmikuga oma südant ja kodu ning mõne väga õnneliku koeraga ka oma voodit. Kindlasti ei ole midagi valesti ka juhul kui jagame nendega ka oma toitu, eks? Mitte tingimata. Paljud toidud nagu puu- ja juurviljad mida inimesed suudavad hästi seedida ei sobi koerte seedesüsteemile üldse ja põhjustavad neile raskeid terviseprobleeme. Samas paljud inimesele sobilikud toidud on loomadele väga kasulikud ning võivad parandada tervist – tugevdada liigeseid, parandada hingeõhku ja tugevdada immuunsüsteemi allergiate suhtes.

Enne kui annate oma koerale toitu mida ise sööte, lugege ja uurige rohkem, millist toitu koer tohib süüa ja millised toidud võivad põhjustada kohese loomaarsti külastuse.

yarrah koeratoit

Ohutud ja ohtlikud toidud koertele – koer tohib või ei tohi

Mandlid: Ei, koerad ei tohiks süüa mandleid. Mandlid ei ole küll otseselt mürgised nagu seda on makadaamiapählid, kuid nad võivad blokeerida hingamisteed ning kui neid korralikult ei närita siis isegi rebida katki hingetoru. Eriti ohtlikud on ka soolapähklid, sest võivad suurendada organismi veepuudust ja südamehaiguse riskiga koerale võib see lõppeda surmavalt.

Leib ja sai: Jah, koer tohib süüa leiba ja saia seniks kuni need ei sisalda rosinaid ja muud taolist koerale sobimatut. Siiski ei anna leiva ja saia söömine koerale midagi kasulikku. Oma madala toiteväärtuse, suure kalorsuse ja süsivesikute suure hulga tõttu pigem halb kehakaalule nagu ka inimestele. Parem valik siinkohal oleks kodus küpsetatud leib ja sai, sest sellest puuduvad ebavajalikud lisaained (säilitusained).

India pähkel (kašupähkel): Jah, koer tohib süüa india pähklit aga ainult paar tükki korraga. Nendes sisaldub palju kaltsiumit, magneesiumit, antioksüdante ja valke. Liiga palju võib põhjustada rasvumist ja teisi liigse rasva söömisest tulenevaid probleeme. India pähkel on koerale hea maius kuniks neid ei ole soolatud.

Juust: Jah, koer tohib süüa juustu väikestes kogustes. Seniks kuni koeral ei ole tuvastatud laktoositalumatust võib juust olla koerale hea maius. Paljud juustud sisaldavad palju rasva ning seetõttu soovitame koertele anda madala rasvasisaldusega juuste nagu näiteks kodujuust või mozzarella.

Šokolaad: Ei, koerad ei tohiks süüa šokolaadi. See ei ole lihtsalt müüt, šokolaad sisaldab mürgiseid toksiine, mis peatavad koera ainevahetuse protsesse. Piisab ainult väikesest tükist šokolaadist (eriti tumedast), et põhjustada koeral kõhulahtisust või oksendamist. Suur kogus võib põhjustada krampe, südamerütmi häireid ja isegi surma. Hoidke šokolaad koerale alati kättesaamatus kohas, eriti tähelepanelik tuleb olla kui peres on väikeseid lapsi. Kui Teie koer on söönud šokolaadi võtke viivitamatult ühendust loomaarstiga.

Kaneel: Ei, koer ei tohi süüa kaneeli. Kuigi kaneel ei ole tegelikult koertele mürgine on siiski parem seda vältida. Kaneel ja kaneeli eeterlik õli ärritab koera suud ja tekitab neil ebameeldivust. Kaneel võib viia koera veresuhkru taseme liiga madalaks ning põhjustada kõhulahtisust, oksendamist, südamerütmi häireid ja isegi maksakahjustust. Kui koer hingab kaneeli sisse pulbri kujul võib see põhjustada hingamisraskuseid, köhimist ja ka lämbumist.

Kookos: Jah, kookos on koertele sobilik. See trendikas vili sisaldab lauriinhapet, mis aitab võidelda bakterite ja viirustega. Kookosõli aitab halva hingeõhu puhul ja naha puhastamisel – see toimib “hot spoti (märg ekseem)” ehk nahapõletiku, kirbuallergia ja sügeleva naha korral. Samuti on koerale ohutu ka kookospiim. Ärge andke koerale kookose karvast kesta, sest karvased osad võivad neile kurku kinni jääda ja tekitada probleeme.

Mais: Jah, koer tohib süüa maisi. Mais on üks levinud koostisosi koeratoitudes. Siiski võib mais olla koera organismis raskesti seeditav. Kui pakute oma koerale maisi, siis veenduge, et see on tõlviku küljest juba lahti. Et koer saaks maisist vajalikud toitained peab see olema purustatud – koeratoitudes kasutatakse kuivatatud ja jahvatatud maisi.

Munad: Jah, koerad tohivad süüa kanamune seniks kuni nad on küpsetatud. Küpsetatud munad on väga hea valguallikas ja aitavad kõhuprobleemide korral. Munade söömine toorelt võib põhjustada biotiini defitsiiti, seega küpsetage munad enne koerale andmist.

Kala: Jah, koerad võivad süüa kala. Kala sisaldab häid rasvu ja aminohappeid, mis toetavad Teie koera tervist. Lõhe ja sardiinid on eriti kasulikud – lõhe on vitamiinirikas ja sisaldab palju valku ning sardiinid kuna neil on pehmed ja seeditavad luud, mis annavad lisakoguse kaltsiumit. Kõigi teiste kalade puhul (va sardiinid) peab luud enne koerale andmist eemaldama. Ärge kunagi andke koerale toorest või pooltoorest kala, küpsetage see alati ilusti läbi ja jahutage. Samuti ei tohiks koertele anda kala liiga tihti – maksimaalselt kaks korda nädalas on soovitatav.

Küüslauk: Ei, koerad ei tohiks süüa küüslauku. Kui sibulad, porru ja murulauk on koertele mürgine on küüslauk nendest viis korda mürgisem. Küüslauk võib koertel põhjustada aneemiat ja kõrvalnähte nagu kahvatud igemed, kiirenenud südametöö, nõrkus ja kokkuvarisemine. Küüslaugu ja sibula mürgituse sümptomid võivad hilineda – kui teate, et koer on neid söönud, siis jälgige teda mõne päeva vältel eriti hoolikalt.

Sink: Jah, koer tohib süüa sinki kuid see ei ole neile kõige tervislikum. Sink sisaldab palju naatriumit ja rasva – väikeste tükkide andmine aeg-ajalt on täiesti normaalne aga see ei tohiks muutuda püsivaks harjumuseks.

Mesi: Jah, koer tohib süüa mett. Mesi sisaldab hulgaliselt toitaineid nagu vitamiinid A, B, C, D, E, K, kaalium, kaltsium, magneesium, vask ja antioksüdandid. Kui koertele anda piisavalt tihti väikeses koguses mett, siis see aitab tekitada koerale tugevama immuunsüsteemi allergiate suhtes (mesi viib koera organismi õietolmu, mille suhtes tekib immuunsus). Lisaks seespidisele tarbimisele saab mett kasutada põletuste ja pinnapealsete haavade ravimiseks.

Jäätis: Ei, koer ei tohiks süüa jäätist. Kuigi jäätis on väga värskendav ei tohiks seda koerale anda selle suhkrusisalduse tõttu. Samuti on mõnel koeral laktoositalumatus. Et vältida kahjulikkust, külmutage kodus ise maasikatest, vaarikatest, õuntest ja ananassist koosnev külm ja magus maius.

Makadaamiapähklid: Ei,koerad ei tohi kunagi süüa makadaamiapähleid. Need on üks kõige mürgisematest toitudest koerale. Makadaamiapähkel võib põhjustada oksendamist, palavikku, kõndimisraskusi ja letargiat (varjusurm). Lisaks võib mõjutada närvisüsteemi. Ärge kunagi andke oma koerale makadaamiapähkleid.

Piim: Jah, koer tohib süüa piima. Siiski olge väga tähelepanelikud kuna nii mõnelgi koeral võib olla laktoositalumatus.

Maapähklivõi: Jah, maapähklivõi on koertele ideaalne valguallikas. See sisaldab kasulikke rasvu, B- ja E-vitamiini ja niatsiini. Toores, ilma lisatud soolata maapähklivõi on kõige tervislikum lahendus. Lugege enne koerale andmist toote etiketti, et see ei sisaldaks ka ksülitooli, mis on koertele mürgine.

Maapähklid: Jah, koerad võivad süüa maapähkleid – neis sisaldub häid rasvu ja valke, mis on koera tervisele kasulikud. Maapähkleid tuleks koerale anda mõõdukas koguses, et liigne rasvade kogus ei hakkaks mõjutama kõhunäärme tööd. Ei tohi anda soolatud pähkleid.

Popkorn: Jah, koer tohib süüa popkorni. Popkorn kuhu ei ole lisatud võid ja soola on koerale väikeses koguses tervislik. See sisaldab riboflaviini ja tiamiini, mis mõlemad tugevdavad silmade tervist ja seedimist. Samuti sisaldavad väikeses koguses rauda ja valku. Andke koerale ainult täielikult avanenud popkorni, sest tavalised terad on kõvad ja võivad põhjustada lämbumist.

Sealiha: Jah, koer tohib süüa sealiha. Sealiha on koertele kergesti seeditav nind sisaldab aminohappeid ning annab kilogrammi kohta rohkem kaloreid kui ükski teine liha. Sealihal on ka väga madal allergiarisk.

Kinoa: Jah, koer tohib süüa kinoad. Kinoa on paljude kvaliteetsete koeratoitude koostises. Toitaineterikkus teeb temast hea alternatiivi maisile, nisule ja sojale.

Lõhe: Jah, koerad võivad süüa lõhet. Nagu ülevalpool mainitud, siis küpsetatud lõhe on väga hea valgu, rasvade ja aminohapete allikas. See toetab liigeste, aju ja immuunsüsteemi tööd. Siiski võib toores lõhe sisaldada parasiite, kes teevad koera väga haigeks – põhjustavad oksendamist, kõhulahtisust, veepuudust ja halvimal juhul ka surma. Küpsetage kindlasti lõhe enne koerale andmist ära, et parasiidid häviksid.

Krevetid: Jah, koer tohib süüa krevette. Kui koerale anda aeg-ajalt mõni krevett on see talle kasulik. Siiski peavad ka krevetid olema korralikult küpsetatud ja koorik eemaldatud (ka sava, pea ja jalad). Krevetid sisaldavad palju antioksüdante, B12-vitamiini ja fosforit.

Tuunikala: Jah, koer tohib süüa tuunikala kuid ainult väikestes kogustes. Värske, küpsetatud tuunikala on ideaalne omega-3 rasvhappe allikas, mis toetab südame ja silmade tööd. Konserveeritud tuunikala sisaldab väikeses koguses elavhõbedat ja naatriumit, mida peaks üldiselt vältima. Veidi konserveeritud tuunikala harvadel kordadel on sobilik – hea on maitseaineteta tuunikala vees või omas mahlas, mitte õlis.

Kalkun: Jah, koerad tohivad süüa kalkunit. Kalkun on koertele sobilik, kuid eemaldama peaks liigse rasva ja naha. Samuti peaks jälgima, et liha hulka ei jääks konte – kodulindude luud võivad seedimise käigus laguneda kildudeks ja tekitada seedimisel ummistusi või isegi soolt vigastada. Igasugust liha, mis on maitsestatud soola, maitseainete, sibula või küüslauguga, ei tohiks koerale anda.

Nisu ja teravili: Jah, koer tohib süüa nisu ja teisi teravilju. Koerad ei pea olema teraviljavaba toitumisega. On täiesti sobilik anda neile toiduks ka teravilja sisaldavaid toite. Teraviljad nagu nisu ja mais on ideaalsed valgu, rasvhapere ja kiudainete allikad. Kõige rohkem toitaineid sisaldavad täistera viljad ning vältima peaks rafineeritud ja kooritud teravilja. Kui Teie koeral on konkreetsed allergiad, peaks siiski teravilja vältima.

Jogurt: Jah, koer tohib süüa jogurtit. Maitsestamata jogurt on koertele ideaalselt sobilik maius. Siiski võib mõnel koeral olla probleeme piimatoodete tarbimisega. Kui Teie koer suudab piimatooteid hästi seedida, siis jogurtis sisalduvad aktiivsed bakterid (probiootikumid) aitavad seedesüsteemi tugevdada. Maitsestamata jogurt on siinjuures parim, sest teised sisaldavad suhkurt või kunstlike magusaineid, mida tuleks kindlasti vältida.

Täisväärtuslik toit

Anna oma koerale lisaks tervislikkudele ampsudele ka tervislikku ja täisväärtuslikku toitu. Mis saaks olla veel parem kui orgaaniliste koostisosadega täisväärtuslik valmistoit. Kiire ja tervislik lahendus. Loe rohkem Yarrah orgaanilise lemmikloomatoidu kohta!

Yarrah toiduvalik lemmikloomale

Allikad: www.akc.org

Shopping Cart