Puuviljad ja juurviljad mida koerad tohivad süüa

Puuviljad ja juurviljad mida koerad tohivad ja mida koerad ei tohi süüa

Puuviljad ja juurviljad mida koerad tohivad/ei tohi süüa

On tavaline, et soovime koera hellitada ja jagada temaga oma toidujäätmeid või oma lemmik snäkki. Arvame, et kui see on meile ohutu on see nii ka lemmikule – see ei pruugi alati nii olla. Paljud inimese toidud on koerale ohutud, mõned hoopis väga ebatervislikud ja isegi ohtlikud. Sellepärast on oluline endale selgeks teha, milliseid puu- ja juurvilju koerale võib anda. Koerte seedimine on inimese omast erinev ning valede toitude söömine võib põhjustada pikaajalisi terviseprobleeme või hullemal juhul isegi surma. Alljärgnevalt toome levinud viljad, mida koerad tohivad süüa ja mida peaks kindlasti vältima.

Puuviljad mida koerad võivad ja ei või süüa

Õunad Jah, koerad võivad süüa õunu. Õunad on ideaalsed A- ja C-vitamiini allikad ning annavad vajaliku koguse kiudaineid. Nad on madala valgu ja rasvasisaldusega, mis teeb need ideaalseks maiuseks vanematele (Senior) koertele. Lihtsalt eemalda seemed ja südamik enne koerale andmist. Proovi neid koerale anda ka külmutatuna – ideaalne maius kuumal suvepäeval. 

Avokaado Ei, koerad ei tohi süüa avokaadot. Kuigi avakaado võib olla tervislik eine koera omanikule, ei ole see seda kindlasti koerale – avokaado seeme, koor ja lehed sisaldavad toksiini persiin, mis põhjustab koertel oksendamist ja kõhulahtisust. Avokaado viljaliha ei sisalda nii palju toksiini kui muud osad aga siiski ei tohi seda koerale anda. 

Banaan Jah, koerad võivad süüa banaani. Koerte jaoks on banaan hea maius, mis sisaldab ühtlasi ka vähe kaloreid. Nad on kõrge kaaliumi, magneesiumi, vitamiinide, biotiini, kiudainete ja vase allikas. Banaan sisaldab vähe kolesterooli ja naatriumi kuid suure suhkru sisalduse tõttu võib seda koerale anda ainult väikestes kogustes maiusena. Ei sobi põhitoidu koostisesse. 

Mustikad  Jah, koerad võivad süüa mustikaid. Mustikad on supertoit, mis sisaldavad suures koguses antioksüdante (aitavad ennetada rakkude kahjustusi nii inimestel kui ka koertel). Sisaldavad palju kiudaineid ja fütokemikaale. Kui õpetate oma koerale maiuste püüdmist õhust on mustikad ideaalne asendus poemaiustele. 

Melon Jah, melon on koertele ohutu. Melonis on palju toitaineid, madal kalorsus ning suur vee ja kiudainete sisaldus. Siiski on meloni suhkrusisaldus suur ning selle tõttu võiks anda seda koerale harva lihtsalt maiusena. 

Kirsid  Ei, koerad ei tohiks süüa kirsse. Kirsitaimed sisaldavad tsüaniidi (v.a kirsi viljaliha) ja on koerale väga mürgine. Tsüaniid häirib vere hapnikuvarustust, mis tähendab, et Teie koera vererakud ei saa piisavalt hapnikku. Kui Teie koer on söönud kirsse jälgige järgnevaid tsüaniidimürgituse tunnuseid: suurenenud pupillid, hingamisraskused, punased igemed. Raskete tunnuste korral pöörduge loomaarsti poole.

Jõhvikad Jah, jõhvikad on koertele ohutud. Nii värsked kui ka kuivatatud jõhvikad on koertele ohutud. Juhul kui koer tahab neid süüa. Igal juhul tuleks ka jõhvikaid koerale anda mõõdukas koguses – suur kogus võib põhjustada kõhuprobleeme.

Kurk Jah, koerad võivad süüa kurki. Kurk on eriti kasulik ülekaalus koertele, sest sisaldab vähe süsivesikuid ja rasvu ning tõstab organismi energiataset. Kurgis on palju K-,C- ja B1-vitamiini, kaaliumit, vaske, magneesiumit ja biotiini. 

Viinamarjad Ei, koerad ei tohiks kunagi süüa viinamarju. Viinamarjad ja rosinad on tõestatult väga mürgised ja ei sobi ühelegi koerale. Viinamarjad on nii mürgised, et võivad põhjustada koeral äkilise neerupuudulikkuse. Pea alati meeles, et koeral ei oleks ligipääsu viinamarjadele.

Mango Jah, koerad võivad süüa mangot. Mango sisaldab rikkalikult nelja erinevat vitamiini – A, B6, C ja E. Nad sisaldavad ka kaaliumit, beeta-karoteeni ja alfa-karoteeni. Lihtsalt pea meeles eemaldada mango kõva osa – sisaldab väikeses koguses tsüaniidi ja võib põhjustada lämbumist. Mango sisaldab samuti palju suhkurt, seega peaks seda andma koerale harva ja maiusena. 

Apelsinid Jah, koerad võivad süüa apelsine. Veterinaaride sõnul on apelsin on sobilik koerale söömiseks kuid koerad ei pruugi lõhna (eeterliku tsitruselõhna) tõttu sellest huvituda. Apelsinid on ideaalne C-vitamiini allikas, sisaldab kaaliumit, kiudaineid. Väikeses koguses võib apelsin olla koerale väga tervislik maius. Veterinaarid soovitavad koerale anda ainult kooritud apelsini viljaliha (ka seemned tuleks eemaldada). Apelsini koor mõjub koera seedimisele halvasti ning sealt eralduvad eeterlikud õlid peletavad tema nina eemale. 

Virsikud Jah, virsikud on koertele ohutud. Väike kogus tükeldatud virsikut (kas värskelt või külmutatult) on koerale ideaalne maius, mis sisaldab palju kiudaineid ja A-vitamiini. Virsik võib aidata nakkushaiguste vastu kuid nagu ka kirsside puhul sisaldab seeme tsüaniidi ja tuleks hoida koertele kättesaamatu. 

Pirnid Jah, koerad tohivad süüa pirni. Pirn on hea maius kuna sisaldab palju vaske, C- ja K-vitamiini ning kiudaineid. Veterinaarid on soovitanud, et pirni söömine võib vähendada insuldi riski 50% võrra. Lõigake pirn koerale sobivateks tükkideks ja eemaldage vars ja seemned. Seemned sisaldavad üliväikeses koguses tsüaniidi ja parem kui koer neid siiski ei söö. 

Ananass  Jah, ananass sobib koertele toiduks. Mõned tükid ananassi on hea maius koertele. Kindlasti tuleb eemaldada koor. Ananassis on palju vitamiine, mineraale ja kiudaineid. See sisaldab ka bromelaiini – ensüüm, mis aitab paremini seedida valke. 

Vaarikad Jah, koerad võivad süüa vaarikaid. Need sisaldavad antioksüdante, mis on koera organismile head. Lisaks sisaldavad vaarikad kiudaineid, mangaani ja C-vitamiini. Vaarikad on eriti head vanemale (Senior) koerale, sest on põletikuvastase toimega, mis aitab vananevaid liigeseid. Vaarikad sisaldavad väikeses koguses ksülitooli, mistõttu ei tasu korraga anda liiga palju. 

Maasikad Jah, koerad võivad süüa maasikaid. Maasikad on kiudainete ja C-vitamiini rikkad. Lisaks sisaldub maasikates ensüümi, mis aitab hoida koera hambad valgena. Maasikad sisaldavad suhkurt ning seetõttu ei tohi korraga anda liiga palju.

Tikrid

Ei, koerad ei tohi süüa tikreid. Tikrite söömine vōib pōhjustada oksendamist, kōhulahtisust, krampe, hingamisraskuseid vōi letargiat. Kasvatage tikripōōsaid nii, et koer ei saaks sealt ise vabalt marju süüa.

Tomatid  Ei, koerad peaksid vältima tomatit. Valminud viljaliha peetakse küll koera jaoks ohutuks kuid tomati roheline osa sisaldab toksiini solaniin, mis on koerale väga mürgine. Kui koer sööb palju rohelist osa võib ta jääda haigeks ning seetõttu on kindlam tomatit mitte anda. Kui toiduks on kasutatud ainult punast viljaosa ning seda kuumutatud on tomat koerale kasulike ainete allikas.

Arbuus Jah, koerad tohivad süüa arbuusi. Oluline on kõigepealt eemaldada koor ja seemned, sest need võivad põhjustada seedeprobleeme – kõhukinnisust. Arbuusi viljaliha on koertele täiesti ohutu, sisaldab palju vitamiine A, B6, C ja kaaliumi. Arbuus on 92% vesi, mistõttu on ta koerale hea suvine veeallikas.

Juurviljad, mida koerad tohivad ja ei tohi süüa

Spargel Ei, koerad ei tohiks süüa sparglit. Kuigi spargel ei ole tingimata ohtlik, ei ole mõtet seda koertele siiski anda. Toorelt on see liiga kõva ja kui seda keeta siis kaotab ta suurema osa oma kasulikest omadustest. Kui tahad koerale juurvilju pakkuda siis tasub leida midagi muud.

Brokoli Jah, brokoli on koertele ohutu väikestes kogustes – vahel harva maiusena. See sisaldab palju kiudaineid ja C-vitamiini. Siiski võib brokoli mõnel koeral põhjustada maoärritust.

Rooskapsas Jah, koerad võivad süüa rooskapsast. See on väga suure toitainete ja antioksüdantide sisaldusega. Rooskapsast ei tohiks anda koerale liiga palju kuna see tekitab kõhugaase. 

Porgand Jah, koerad võivad süüa porgandeid. Porgandid on ideaalne snäkk koerale kuna on madala kalorsusega, sisaldab palju kiudaineid ja beeta-karoteeni, mis toodab A-vitamiini. Porgand on närimispulga asendaja ning aitab hoida koera hambad puhtad ja terved.

koerale tohib anda

Seller  Jah, seller on sobilik koertele söögiks, kuna sisaldab vitamiine A, B ja C. Samuti sisaldab seller toitaineid, mis tugevdavad südant ja aitavad võidelda isegi vähiga. Lisaks värskendab seller ka koera hingeõhku. 

Rohelised herned  Jah, koerad tohivad süüa rohelisi herneid. Hakitud, aurutatud, toored või konserveeritud – koerad tohivad süüa rohelisi herneid. Need sisaldavad tähtsaid vitamiine, kiudaineid ja on madala kalorsusega. Kui annate konserveeritud purgiherneid, siis pakkude vähese või täiesti ilma lisatud soolata herneid. 

Seened Ei, koerad ei peaks seeni sööma. Metsikud seened võivad olla mürgised. Kuigi ainult 50-100 kõigist 50000-st seeneliigist on teadaolevalt mürgised võib vale seen tõsiselt kahjustada Teie koera tervist või lõppeda lausa surmaga. Vältige ka poest ostetud seente pakkumist oma koerale.

Sibulad Ei, koerad ei tohi süüa sibulat. Sibul, porrulauk ja murulauk on mürgised enamikele loomadele, eriti kassidele. Sibulate söömine võib põhjustada koera punaste vererakkude purunemise ja põhjustada ka oksendamist, kõhulahtisust, kõhuvalu ja iiveldust. Kõige tugevamalt mõjub sibulate söömisest tulenev mürgitus Jaapani koeratõugudele nagu Akitad ja Shiba Inu’d. Siiski on kõik koerad sellest mõjutatud.

Herned Jah, koerad võivad süüa herneid. Rohelised herned, lumeherned, kollased herned, suhkruherned, aedherned või inglise herned – kõik sobivad aeg-ajalt koera toidukaussi. Hernestes on vitamiine, mineraale ning nad on rikkaliku valgu ja kiudainete sisaldusega. Koerale võib anda nii tooreid kui ka külmutatud herneid, kuid peaks vältima konserveeritud herneid millele on lisatud naatrium. 

Spinat Jah, koerad võivad süüa spinatit, kuid see ei ole kindlasti esmane valik mida oma koerale pakkuda. Spinati liigne tarbimine võib blokeerida organismi võime omastada kaltsiumit. Samuti võib spinatis sisalduv oblikhape väga suures koguses ka neere kahjustada. Siiski ei suuda koer nii suures koguses spinatit tarbida ja väike kogus ei tee koerale midagi halba.

Täisväärtuslik toit

Anna oma koerale lisaks tervislikkudele ampsudele ka tervislikku ja täisväärtuslikku toitu. Mis saaks olla veel parem kui orgaaniliste koostisosadega täisväärtuslik valmistoit. Kiire ja tervislik lahendus. Loe rohkem Yarrah orgaanilise koeratoidu kohta!

koeratoit 

Allikas: www.akc.org

Shopping Cart